Hassas Ciltlerde Dövme Zararlımı?

Hassas ciltlere dövmenin bir zararı yoktur. Profesyonel bir dövme zaten cilt tipine göre uygulanır. Kişiden kişiye değiştiği gibi, aynı kişiye ait cilt her bölgede farklılıklarda gösterir. Cildin durumuna ve yapılacak işleme göre hem iğneler hemde makine ayarları değişir. Dolayısıyla dövme hiçbir cilde zarar vermez. Beyaz cilt için çok hassas ve alerjik vs denilir fakat sanılanın aksine dövmecinin en çok tercih ettiği cilt tipi beyaz cilttir. Çünkü dövmeyi çok güzel gösterir ve yapımıda daha rahattır. Hatta siyah insanların cildi daha problemlidir

Dövme kapama

Kalıcı dövme kapama işlemi yani cover up kısaca, istemediğiniz dövmeden başka bir dövme ile kurtulma yöntemidir. Kurtulmak istediğiniz dövme ne kadar büyüklükte ise ondan biraz daha büyük bir dövme ile kapatılır.
Genelde yakuza ve triballer cover up çalışmalarında çok kullanılır. Çünkü en temiz kapama işlemleridir fakat artık günümüz teknolojisinde makine ve boyaların kaliteleri o kadar iyi durumdaki çok farklı seçenekler ile kapamalar mevcut.
En kötü şekilde yapılmış bir dövme bile hatta üstüste dövmede yapılmış olsa önce rengi açarak yine istenildiği gibi kapatılabiliyor. Kapamalar için genelde renkli işlemler tercih ederiz fakat bunlar kapatılacak dövmenin durumuna göre değişebiliyor. Dövme kapama çalışmalarımızı bu linkten görebilirsiniz.

Dövme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme yaptırmaya karar verdiyseniz iyi bir dövmeniz olması için dikkat etmeniz gerekenlerin başında hijyen gelir. Steril olmayan bir uygulama her türlü mikroba açıktır. Size kullanılan iğnenin ambalajından açıldığına dikkat edin.
İyi standartlarda olan stüdio derneğe üyedir.Yani dövmeciler derneğine üye olan bir stüdio da iseniz zaten dernek gözetiminde olan stüdio sizin için en sağlıklı olandır. Malzeme kalitesi dediğimiz boya ve ekipman ne kadar kaliteli ise o kadar güzel ve sağlıklı bir dövmeniz olacaktır. Elbetteki en önemli unsur dövme sanatçınızın ne kadar işinin ehli olduğu, bu işi ne kadar zamandır yaptığıdır.
Dövme sanatçısının tecrübesi ve tarzı hakkında bilgi sahibi olmak için mutlaka saha önce yaptığı çalışmalarına göz atmanız ve değerlendirmeniz gerekir. Unutmayınki en önemli belgede, sertifikada sanatçının yaptığı dövmelerdir. Bu konuda sanatçının dövmelerini incelerken, incelediğiniz dövmelerin aynı sanatçıya ait olup olmadığı konusuna çok dikkat etmelisiniz. Birçok dövmeci kendisine ait olmadığı halde başkalarının dövmelerini bana ait diye sergilemekteler.
Sanatçının o dövmeyi yaparkende çekilmiş resimleri bu yüzden, bu meslekte önemlidir ve onlarda sergilenir.

Kalıcı dövme canımı yakar mı?

Evet kalıcı dövme yapılırken can acıtır. Ve bence bu acı dövmenin sahiplenilmesi açısından çekilmesi gereken bir acıdır. Çektiğiniz acıyla dövmeye manevi açıdanda sahip olursunuz. Ne kadar acıyor derseniz acıyı tarif edemem. Ve kişilerin de acı eşiğini bilemem ama dayanılmayacak bir acı olmadığını söyleyebilirim.

Kalıcı dövme yaptımadan önce alkol alsam zararı olur mu?

Kalıcı Dövme öncesinde ve yapım aşamasında kesinlikle alkol alınmamalıdır. Dövme sırasında sulu pembemsi bir kan akar. Kalıcı dövme öncesi alkol yada uyuşturucu alınması halinde kan dolaşımı hızlanacağından akıntı fazlalaşacak ve deriye verilmeye çalışılan boya geri atılacaktır. Yaptıran kişi daha fazla acı çekecek, dövme sanatçısını da uğraştıracaktır. Ayrıca deri verilmeye çalışılan rengi tam alamayacak, zorladıkça da deforme olacaktır.

Ten rengi dövmenin canlılığını etkiler mi?

Dövmecinin tuvali olan insan teni ne kadar açık tondaysa yapılacak dövmeler de renkler bir o kadar canlı duracaktır. Ne kadar kaliteli boyalarla yapılırsa yapılsın esmer bir insanın tenindeki dövme beyaz tenli bir insanın tenindeki kadar canlı durmaz

Aşırı kilo almak ya da vermek dövmeyi etkiler mi?

Dövmeyi yaptırdığınız zaman diliminden sonra (özellikle kol ve omuz için geçerli) dövmeyi yaptırdığınız bölge kaslarınız 2 yada 3 kat genişlemeyecekse herhangi bir problem yaratmaz. Zaten Vücut Geliştirme Sporu’na başlama yaş ortalaması 18 olduğu düşünülürse, o yaştan sonra vücut ölçülerinin spora bağlı kaslanma oranı profesyonel vücut geliştirme sporcuları dışında 2 kat ve üzeri olamaz. (Not:4 sene Vücut Geliştirme Ve Body Fitness Antrenörlüğü ile uğraştım. Hala da fitness yapmaktayım))

Ancak aşırı kilo kayıplarını ve alımları için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Dövme bulunan bölgedeki aşırı kilo alımı (özellikle göbek, kaba etler, boyun, baldır) ve kaybı estetik bozukluğa yol açabilir.

Dövme hangi mevsimde yapılmalıdır?

Toplumda genel kanı olarak, dövmenin yaz aylarında yapıldığı yaygındır. Nedeni de insanların daha çok yazın görselleşmeleri kışın lahana gibi kapandıklarından dövmenin akla gelmemesidir Bana göre dövme yaptırmanın en iyi zaman dilimi; dört mevsim yaşayan ülkemizde Ekim-Mart ayları arasıdır.Sonbahar veya kışın yaptırdığınız dövmenin renkleri kısa kollularla gezdiğimiz yaz aylarında oturmuş olacaktır. Ayrıca dövme seansı sonrasında yapılan bakımda kullanılan kremler ve solüsyonlar yaz aylarında (zaten sık ve çok terleyen vücudumuza) rahatsızlık verecektir.

Yaz aylarında yaptırılan dövmelerde mikrop kaptırma riski çok daha fazladır.Burada yazılanların yanlış anlaşılıp ‘yazın dövme yaptırılmaz’ diye bir kural koymaya çalıştığım düşünülmesin. Ama tavsiye edilen sonbahar-kış aylarında yaptırılmasıdır.

Dövme yaptırınca Aıds ya da başka bir hastalık bulaşabilir mi?

Dövme yapımında kullanılan özellikle sabit aletlerin sterilize edilmiş olması ve sarf malzemelerinin de tek kullanımlık olması çok önemlidir. Eğer bir dövme de kullanılan paslanmaz metal olan sabit bar ve uç(nozzle) sterilize edilmemişse, yada iğne,deri yumuşatıcı krem, boya kabı kişiye özel kullanılmıyorsa (tek kullanımlık değil ise) risk altındasınızdır.

Nerelere ve kimlere dövme yapılmaz?

Eğer yaptıracağınız bölgeye kesin olarak karar vermediyseniz kalıcı dövmenizi yaptıracağınız dövme sanatçısına danışmanızı tavsiye ederim. Zira dövmenizi yaptırmayı düşündüğünüz yer, gerek estetik açıdan gerekse de yaptıracağınız yerin deri yapısı açısından uygun olmayabilir.

Vücudun bükümlü deri dediğimiz eklem bölgelerindeki hareketli deriye dövme yaptırmamaya çalışın. Kol dirseği, el bileği, el üstü, boyun, diz kapağı ve çevresi ve hatta göbek kısmına tavsiye etmiyorum.Çünkü hareketli deride, ne kadar ince işçilik verilirse verilsin dağılmalar ve bulanıklaşmalar olacaktır. Sağlık açısından bu bölgelerde de sakınca yoktur ancak ikaz etmemizin nedeni estetik kaygılardır.

Kalıcı dövme yaptıran kişilerin geleceklerini düşünüp, kendilerini hayat boyu rahatsız etmeyecek figürler seçmeleri en makul olanıdır.

Et benlerinin üzerine, açık yara üzerine, hayati derecede alerjik tepkimeli vücutlarda, kanın pıhtılaşmasının zorlandığı kişilerde, yeni ameliyat izlerinin üzerine dövme yapılmaz.

Doğuştan gelen ve yayılma özelliği olabilecek bazı lekelerin de üzerlerine dövme yaptırmadan önce bir dermatoloğa danışılmasında yarar vardır.

Kendi isteklerini belirtemeyecekleri için hayvanlara kalıcı dövme yapılmaz .Etik olarak yapılması yanlıştır. Ne kadar para teklif edilirse edilsin bu tür istekleri her zaman geri çevirdim.

Profesyonel dövme yapılabilmesi için gerekli şartlar

 

  1. Dövme makinesinin orjinal olması
  2. Dövme boyalarının orjinal olması
  3. Dövme iğnelerinin orjinal olması
  4. Elektrik sisteminin hassas ayarlı olması
  5. Teçhizatının orjinal olması
  6. Dövme uygulaması için hijyen şartlarının oluşturulması
  7. Dövmeyi yapan kişinin profesyonel olması