Dünyanın En Tehlikeli 10 Çetesi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Çetesi

Aslında çete kelimesi bir grup insanı veya bandana takan bir grubu ifade etmek için kullanılır, ama günümüzde daha olumsuz bir anlam taşır. Bugünlerde çeteler bazı suç eylemlerin de yada anti sosyal amaç için bir araya gelen bir grup insan anlamında ifade edebiliyor.

Dünyadaki en tehlikeli 10 çeteye göz atalım.

 

10 – Cosa Nostra

Cosa-Nostra

 

Costa Nostra İtalyan göçü başlamasıyla New York ‘un aşağı doğu yakasına göçeder. Costa Nostra ailesi dünyanın en ünlü Sicilya mafyalarından biridir. Dünya çapında 250.000 üyesi olduğu düşünülür Özellikle New Yorkt ‘taki uyuşturucu trafiğini kontrol etmekte, uluslararası organize süçları işlemekte ve suç gruplarıyla iş birliği yapmaktadırlar.


9 – Crips

Crips

 

Crips yerel çete olarak başlamış ve dünyanın en büyük suç grupları biri haline gelmiştir. 1969 yılında Los Angles,California ‘da kuruldu. Onlar mavi elbise ve mavi bandana takan Afrika ‘lı ve Amerika’lı çete olarak bilinirlerdi. 30.000 – 35.000 üyeleri olduğu tahmin edilmektedir. Bloods çetesi ile acımasız bir savaş halindedirler. Cinayet, Soygun ve uyuşturucu satıcılığı yaptıkları bilinmektedir. Ayrıca meşhur “Crib Walk” yürüyüşleri ile tanınırlar.


 

8 – Wah Ching

Wah-Ching

 

Onlar 1960 ‘ların başlarında San Francisco ‘da kurulan “Dub C” olarak bilinen çinli bir çetedir. Wah Ching özellikle genç erkeklerden oluşan bir çetedir. Kara para aklamakla ve Los Angles ve Doğu Asya’da Mali suçlar üzerinde yoğunlaşmışlardır ve gerçekten hiç hafife alınmayacak bir Pasta payına sahiptirler.


7 – Yakuza

Yakuza

Yakuzalar Geleneksel Japon çetesidir.Yakuza çete üyeleri patronlarına bağlılıklarını kanıtlamak için aile üyeleri ile tüm bağlarını kesmelidir.Dünyada çapında 102.000 üyesi olduğu söylenilmektedir.


6 – Bloods

Bloods

1972 yılında Los Angeles ‘ta bir kulüp olarak kuruldu. Crips çetesinin en büyük düşmanları olarak bilinirler. Kırmızı elbise ve bandana takarlar. Çete işi söz konusu olduğunda çeşitli kümeler halinde iş bitirirler. Kendilerine özgü giyim, sembol, takı, grafiti, dil ve dövmeleri vardır.

 


5 – 18th Street Gang

18th-Street-Gang

18th Street Gang çetesi, Los Angeles California ‘da başlayan acımasız M18 suç örgütü olarakta bilinir. Bu çetenin 120 şehirde 65.000 üyesi olduğu bilinmektedir. Bloods, MS13 ve Cribs çeteleri ile savaş halindedirler. Bu çeteye uyum sağlamak ve saygı göstermek için çeteye katıldığınızda kendi çete arkadaşları tarafından 18 saniye acımasızca dövülürler.

 


4 – Los Zetas

Los-Zetas

Bu Meksikalı kökenli çete dünyanın en güçlü uyuşturucu kartelleri biridir. İnsanları öldürmek Los Zetas üyeleri için günlük bir rutin haline gelmiştir. 2012 yılı itibariyle Los Zetas ülkenin en büyük uyuşturucu karteli haline gelmiştir, ayrıca Meksika üzerinden 11 ülkeye uyuşturucu sevkiyatı yapmaktadırlar.


3 – Aryan Brotherhood

Aryan-Brotherhood

Brand, AB ya da One-Two olarakta bilinirler. Onlar ABD ‘de cezaevlerindeki cinayetlerin 1/4 ünden sorumludurlar. Eğer bu çeteye üye olmak istiyorsanız onların istediği birini öldürmek zorundasınız. ABD’de ki cezaevlerinde yaklaşık olarak 20.000 üyeleri vardır.


2 – Latin Kings

Latin-Kings

Onlar dünyanın en iyi organize olmuş latin çetesidir. Latin Kings çetesi 1940 ‘larda Chicago ‘da kuruldu.İlk üyeleri Rikolu ve çoğunlukla Porto ‘lu idi. Ama bugünlerde çeteye Meksikalılar hakimdir. Diğer çetelerin çoğu gibi şiddet olmasa da sözleşmeli cinayetler de dahil olmak üzere yasadışı para aklama faaliyetlerinde söz sahipleridirler.

 


1 – Mara Salvatrucha (MS-13)

Mara-Salvatrucha-

Kuşkusuz, MS-13 dünyanın en acımasız ve ölümcül çetesidir. Kaliforniya ‘da kurulmuştur, bugünlerde 70.000 üyesi vardır. Mara Salvatrucha özellikle kolluk kuvvetleri üzerinden uyuşturucu kaçakçılığı, kara borsa silah satışları, hırsızlık, kiralık katil, insan ticareti ve saldırı timleri olarak bilinirler. Kadın ve çocukları öldürmek onlar için pek önemli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.